Słów kilka o naszych pupilkach.

Jakaś osoba z mojego miasta prowadzi na FB taką stronę na FB pt. Spotted…. . Można tam znaleźć różnego typu ogłoszenia np. poszukuje firmy remontowej może ktoś kogoś poleci, jaki najlepszy dentysta w mieście, a to panowie pozdrawiają panie itp., często na tej stronie zamieszczane są ogłoszenia dotyczące naszych domowy pupili a to np. ktoś poszukuję kota lub psa który zaginął czy też poszukiwani są nowy właściciele dla mały kociąt i szczeniaczków. Zauważyłam że od pewnego czasu pod każdym ogłoszeniem tego typu pojawia się komentarz pewnej pani Juli L.

Zaczęłam się zastanawiać co ona chce osiągnąć tymi komentarzami, bo nie sądzę, że to przekonywujący sposób na to aby zachęcić właścicieli czworonogów do kastracji, sterylizacji psa czy też kota. Moim zdaniem nie tędy droga, potrzeba jest edukacji. Każdy decydujący się na posiadanie zwierząt czy to mieszkaniec miasta czy wsi musi być świadomy tego co się z tym wiąże, m.in. tego że zwierzęta się rozmnażają a nie kontrolując tego naturalnego procesu przyczyniamy się do coraz większej liczby bezdomnych zwierząt, czy też innych okrutnych procederach jak uśmiercanie kociaków i szczeniaków, porzucanie ich w lesie, wrzucanie do śmietników itp.

Są różne opinie na temat sterylizacji i kastracji, jedni zdecydowanie za bo i tak jest dużo bezdomnych zwierząt, schroniska są przepełnione i zdarza się tak że nie zawsze mają tam godne warunki do życia, odpowiednio przeprowadzony zabieg nie ma wpływu na życie zwierzaka. Inni są przeciwko, twierdząc ze to krzywdzimy zwierzę kastrując je. Ale są jeszcze inne metody np. zastrzyki antykoncepcyjne dla suk, nie wiem dokładnie na czym one polegają myślę, że hamują dojrzewanie komórek jajowych. W każdym razie metod jest wiele można nad tym zapanować jeśli już jesteśmy przeciwnikami jakiejkolwiek ingerencji to po prostu pilnujmy swoich zwierząt.

Gdy ja i moja rodzina zdecydowaliśmy się na kota to nie była łatwa decyzja zanim podjęliśmy ostateczną decyzje trwało to około 5 miesięcy, dużo czytałam na temat pielęgnacji, wychowania itp. Jeszcze przed pojawieniem się Lily w naszym domu zapadła decyzja o tym, że kotka gdy tylko osiągnie odpowiedni wiek przejdzie zabieg sterylizacji. Na pierwszej wizycie u Pani weterynarz, jeszcze zapytałam czy podjęliśmy słuszną decyzję i jak to wszystko się odbywa i kiedy zrobić zabieg. Pani powiedziała, że to bardzo mądra i odpowiedzialna decyzja i że chciałaby aby wszyscy właściciele czworonogów tak profesjonalnie i odpowiedzialnie podchodził do tematu sterylizacji. Uświadomiła mi także, czego jeszcze wtedy nie wiedziałam, że jedna kotka przez swoje życie może urodzić około 500 kociąt czy macie pojęcie jaka to ilość, a jak znaleźć dla wszystkich dobry dom.

Wiem że taki zabieg kastracji, sterylizacji nie jest tanią sprawą. W moim mieście każdej wiosny można przeprowadzić darmowy zabieg sterylizacji kota lub psa, wystarczy zgłosić taką potrzebę, po za tym wszystkie zwierzęta przebywające w schronisku dla zwierząt są wykastrowane. Jak dla mnie to są świetne inicjatywy tylko potrzeba społeczeństwo uświadomić.

Reasumując przyjmując czworonoga pod swój dach dobrze przemyślcie swoją decyzję, kot czy pies czy też Świnka morska czy króliczek to nie zabawki, nie można się pobawić i odstawić w kąt. One też czują. Bądźmy odpowiedzialni, kontrolujmy rozmnażanie się naszych zwierzaków.

Pozdrawiam, miłej niedzieli. 🙂

Reklama

8 myśli na temat “Słów kilka o naszych pupilkach.

 1. Niewątpliwie pani Julia lubi kastrować… Ciekawe czy ze swoim chłopem też już była… 🙂 Niestety internet jest pełen takich osób, a nawet i dużo gorszych. A co chciała w ten sposób osiągnąć? Może jej mądre rady rozsadzały głowę i musiała gdzieś je wywalić… U mnie nigdy zwierząt się nie kastrowało. Z jednej strony rzeczywiście zmniejszyło by to w jakimś stopniu liczbę bezdomnych zwierząt, ale z drugiej rozsądek ludzki zmniejszył by jeszcze bardziej… A poza tym gdyby nie istniały pseudo hodowle to i ludzie chętniej by brali zwierzęta ze schronisk…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Każdy ma indywidualne podejście, tak jak napisałam jak jesteś wstanie kontrolować rozmnażania swoich zwierząt bez interwencji to super, ważne aby być odpowiedzialnym a dzisiaj kolejny post na fb o znalezionycj w lesie szczeniakach serce się kroi.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Niestety odpowiedzialność nie jest jedną z cech naszego społeczeństwa… Podobnie jak empatia… Ale cóż począć, świata nie naprawimy a jedynie możemy zadbać by w naszych małych światach zwierzęta były szczęśliwe.

    Polubione przez 1 osoba

 2. A jak inaczej edukować? Najważniejszym elementem edukacji jest reakcja społeczeństwa. Ta pani być może jest pierwszą osobą, ktora zwróciła uwagę właścicielom szczeniaków, że coś takiego jak kastracja istnieje. Szczególnie na prowincji ludzie żyją w informacyjnych bańkach i dopierają sobie towarzystwo wg poziomu niewiedzy. Twoje rady są jak najbardziej słuszne – ludzie muszą brać odpowiedzialność za swoich pupili. Dobrej niedzieli 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Chciałabym aby jej komentarze czegoś nauczyły właścicieli zwierzaków. Ciekawe jak jest z bezdomnością zwierząt w innych krajach np. Niemczech, z tego co wiem w USA to też jest duży problem oglądałam kiedyś taki program. Miłej niedzieli🙂

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ludzie reagują różnie, ale jak się to powtarza to może powoli świadomość się zmienia, przynajmniej taką mam nadzieję. W Irlandii od 5 lat jest np. obowiązkowe czipowanie psów, a od tego roku, jeśli sprzedaje się więcej niż 5 psów rocznie, trzeba to zgłaszać do odpowiedniego urzędu, poza tym nie można sprzedać niezaczipowanego psa. Ponieważ czipowanie oznacza obowiązkową wizytę u weta, każdy właściciel psa dostaje poradę związaną z kastracją. Każdy pies bezdomny zostaje odłowiony i może być nawet uśpiony, jeśli nie znajdzie nowego właściciela.

    Polubione przez 2 ludzi

 3. Mam podobne zdanie. Zwierzak to nie zabawka na weekend. Bierzesz żwirze pod swój dach to i musisz wiedzieć, że za tym idą również obowiązki. No cóż Ekwador w tym zakresie raczej nie zachwyca, choć widać trochę poprawy.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s